Door Cindy de Lange
Vlieland is het ideale, kindvriendelijke Waddeneiland voor wie vooral wil genieten van de stilte en de natuur. Je komt helemaal tot rust met een kindervakantie op Vlieland.
Het feest begint al bij de overtocht vanaf Harlingen. Als je Vlieland nadert, vaar je langs de zandplaat de Richel, waar vaak veel zeehonden liggen te zonnen.
Vanaf het buitendek kun je deze prachtige dieren goed zien, en dit is voor kinderen een geweldig begin van de vakantie!
Vlieland is ook een fijne bestemming voor een lang weekend of midweek weg. Behalve het genieten van de rust, kun je er ook genoeg activiteiten ondernemen.
Lees meer over die activiteiten hieronder, of klik direct door naar het
Op het eiland Vlieland ligt maar één dorp, Oost-Vlieland. Hier komt de boot uit Harlingen ook aan. West-Vlieland is ooit, lang geleden, opgeslokt door de zee.
Je vindt hier diverse restaurants, gezellige terrasjes, cafés en winkels. In Badhotel Bruin kun je heerlijk lunchen of koffie drinken op het terras. En bij Puur kun je genieten van een pizza, terwijl de kinderen zich vermaken in de speeltuin.
De leukste winkel voor de kinderen is natuurlijk het Snoepwinkeltje van Toon! Het is superklein, je past er precies in met een gemiddeld gezin van vier personen.
Hier ga je weer terug in de tijd met oud-Hollands snoep, Vlielander snoep, kaneelstokken, drop en heerlijke snoepjes per stuk, die de kinderen zelf mogen scheppen.
Op zoek naar een leuke sweater, hoody of shirt van Vlieland? Je vindt er genoeg in alle souvenirwinkeltjes, maar het leukste winkeltje is toch wel Dinges op Vlieland.
Hier kun je zelf kiezen welke maat, kleur en opdruk je wilt en hij wordt ter plaatse voor je bedrukt.
Verder bevindt zich in dit dorp het Museum Tromp’s Huys. Je vindt hier alles over de maritieme geschiedenis van het eiland, zeekaarten, scheepsmodellen en een kunstcollectie van de laatste bewoonster. Ook zijn er nog een aantal kamers van de laatste bewoonster intact gelaten.
In de schoolvakanties zijn er op woensdagmiddag oude ambachten te zien in het museum. Check voor exacte data de website van het museum.
Vlieland is een prachtig eiland om te voet of per fiets te verkennen.
Er zijn diverse fiets- en wandelpaden, die je naar de mooiste plekjes van het Waddeneiland brengen.
Kinderen zullen hun ogen uitkijken bij het hoogste duin van Nederland, het Vuurboetsduin, dat meer dan veertig meter hoog is.
Pal daarachter ligt het Bokkedal, een duinvallei, waar nog steeds de geiten grazen.
Bij dit duin vind je tevens de vuurtoren van het eiland, bijgenaamd de Rode Kabouter. Deze is niet alleen van buiten, maar óók van binnen te bekijken. Eenmaal boven, op de omloop, kun je genieten van een adembenemend uitzicht over Vlieland en de beide zeeën.
Een populaire plek voor een koffie- of lunchstop is Het Posthuys, midden in de natuur met prachtige uitzichten. Hier zit ook een hotel bij.
Geen zin om zelf te fietsen of te lopen? Laat je dan rondrijden over het eiland in een tuk tuk!
Deze eilandsafari, inclusief de animerende chauffeur / gids Kees, brengt je langs de mooiste plekjes van het eiland, door dorp en natuur. Onderweg vertelt Kees leuke verhalen en anekdotes over Vlieland. De tocht duurt ongeveer anderhalf uur en is te boeken voor minimaal twee en maximaal zes personen.
Vlieland heeft prachtige witte zandstranden, waar ruimte genoeg is voor iedereen. Bovendien zijn de stranden hier erg schoon, wat prettig is met spelende kinderen.
De reddingsbrigade waakt over de stranden, zodat je hier met kleine kinderen veilig kunt verblijven.
Bij goed weer kunnen kinderen garnalen en krabben vangen in de meertjes op het strand. Die vormen zich bij hoog en laag water en worden door de zon verwarmd. Neem een netje mee of koop er een in het dorp.
Ook vliegeren of frisbeeën op het strand is natuurlijk altijd leuk. En mocht het minder goed weer zijn, dan kun je met de kinderen gaan strandjutten, op zoek naar aangespoelde schatten. Vlieland kent hoge golven, en er spoelt veel aan.
Verder bevinden zich op het strand twee outdoor centers, waar je gedurende de zomer allerlei sportieve activiteiten kunt doen, zoals strandzeilen / blokarten, suppen, kanoën, kajakken, (kite)surfen, boogschieten en beachvolleybal. Ook kun je mee op een Wad Excursie.
Vanuit Vlieland vertrekken diverse boottochten. Zo kun je bijvoorbeeld oversteken naar Texel of Terschelling.
Of je maakt een stoere robbentocht met een snelle rubberboot. Hiermee kun je de zeehonden van héél dichtbij zien. Een supergaaf uitje!
Een andere leuke activiteit is een ritje met de Vliehors Express. De Vliehors is een gigantische zandvlakte aan de westkant van Vlieland, ook wel de ‘Sahara van het noorden‘ genoemd. Deze ligt de hele zomer droog. Wèl oppassen voor drijfzand!
Met de Vliehors Express, een omgebouwd legervoertuig, kun je dit unieke gebied op een spectaculaire manier verkennen.
Deze rijdt ook naar het Drenkelingenhuisje, midden op de hors. Vroeger was het een vluchtplaats voor gestrande vluchtelingen, tegenwoordig een juttersmuseumpje met een bonte verzameling vondsten van zee.
Op de avondtochten (tijdens de zomervakantie) wordt er een kampvuur gemaakt, met warme chocomelk, gezellige muziek en verhalen bij de ondergaande zon.
In de duinen van Vlieland bevindt zich nog een complete bunkerstelling van de Duitsers uit de Tweede Wereldoorlog.
Jarenlang lag deze verborgen onder het zand, maar tegenwoordig is het een Bunkermuseum.
Zeer interessant om te bezoeken, als je op Vlieland bent. In de ontvangstbunker vind je een uitgebreide tentoonstelling over het leven op Vlieland tijdens de Tweede Wereldoorlog.
Ook wordt er een korte film getoond over de oorlogsjaren op de eilanden. Een hele interessante film, ook geschikt voor kinderen. Sterker nog: hij is er voor gemaakt!
Buiten wandel je door de loopgraven en bunkers, langs de uitzichtpunten en de geschutsopstellingen.
Ook staan er een paar grote objecten uit de oorlogsjaren, waaronder een luchtdoelkanon.
Op het Vuurboetsduin, vlak achter de vuurtoren, bevindt zich iets totaal anders in een bunker. Hier kun je namelijk een bezoek brengen aan de Vlielander Kaasbunker, gevestigd in een voormalige drinkwaterbunker, diep onder de grond.
Je kunt de kaasbunker bezoeker door middel van een leuke videotour, waarin eigenaar Nils je meeneemt in en om de bunker. Je daalt af in allerlei ruimtes, waar je normaal gesproken niet mag komen. De tour eindigt met een proeverij van de lekkerste kazen. Uiteraard kun je ook kaas kopen!
Paardrijden staat bijna synoniem voor de Waddeneilanden.
Op Vlieland kunnen paardenliefhebbers, groot en klein, hun hart ophalen bij Manege De Seeruyter.
Deze gezellige manege van Marijke en Arne ligt vlakbij de opgang naar het Noordzeestrand, pal naast het Westcord Strandhotel Seeduyn.
De manege is uniek in Nederland. De stallen zijn namelijk compleet geïntegreerd ín de omringende duinen en gaan zo volledig op in de prachtige omgeving.
De allerkleinsten tot 8 jaar kunnen op pad met een wandelpony door bos en duin. Vanaf 8 jaar kunnen kinderen al mee met een buitenrit door het bos.
Er zijn ritten voor beginners en gevorderden, met stap, draf en galop. Voor wie nog nooit heeft gereden zijn er ook alleen stapritten. Strandritten zijn er alleen voor gevorderde ruiters.
In het hoogseizoen worden er ook paardrijlessen gegeven. En heb je echte paardenfans in huis?
In de zomer zijn er ook speciale instructieweken voor kinderen vanaf 8 jaar. Ze krijgen dan zowel praktijk- als theorielessen (ieder 5 uur), elke ochtend van maandag tot en met vrijdag. Op zaterdag wordt de week afgesloten met een buitenrit en krijgen alle kinderen een certificaat.
Dit kleinschalige en in een duinpan verscholen appartementencomplex ligt op slechts 200 m van strand en bos en op loopafstand van het charmante dorpje Oost-Vlieland.
Dit complex heeft 2 - 4 persoons appartementen en biedt een gratis bagageservice van en naar de haven aan.
Er zijn wat speeltoestellen voor de kinderen, maar voor het meeste vertier moet je op de rest van Vlieland zijn.
Zo kun je om te zwemmen naar het nabijgelegen zwembad Flidunen. Hier vind je een 25 meter bad, maar ook een kleuterbad en overdekte glijbaan.
Dit 4-sterren hotel ligt in een rustige omgeving, in de duinen met uitzicht op zee, en op nog geen kilometer afstand van het gezellige dorp Oost-Vlieland.
Het hotel heeft familie-suites en luxe appartementen tot 4 personen, allen met balkon of terras.
De appartementen beschikken ook over een kitchenette. Voor de inwendige mens kun je verder terecht in het restaurant, de brasserie en de gezellige Juttersbar.
Er is zowel een binnenzwembad (met wellness-faciliteiten) als een verwarmd buitenzwembad. Voor de kinderen is er een speeltuin. Verder kun je een balletje slaan op de tennisbaan óf een balletje gooien op de bowlingbaan. En in de schoolvakanties is er een activiteitenprogramma voor kinderen en tieners.
(Zie je de knop niet? Log dan in op je Facebook account en/of geef Facebook toestemming om cookies te gebruiken)